Kluski śląskie

Dania bez mięsa Kuchnia: Dla dzieci Autor:

Tradycyjne kluski śląskie to pyszne danie, które cieszy się popularnością nie tylko w kuchni śląskiej. Kluski śląskie mogą stanowić samodzielne danie lub być doskonałym dodatkiem do tradycyjnego obiadu. Spróbuj ich smaku i przekonaj się, że ich wykonanie jest bardzo proste.

kluski śląskie
45 klusek
Średnie
Kalorie: 35 kcal w 1 klusce

Niezbędne akcesoria

  • Praska do ziemniaków
  • Garnek
  • Łyżka cedzakowa
  • Patelnia

Składniki

Kluski śląskie

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 jajko
  • 200 g skrobi ziemniaczanej – niepełna szklanka
  • ½ łyżeczki soli

Składniki

Cebulka do klusek

  • 2 duże cebule
  • 4 łyżki oleju roślinnego

Sposób przygotowania

Kluski śląskie

Ziemniaki obierz, podziel na mniejsze kawałki i ugotuj w lekko osolonej wodzie.
Ugotowane i ciepłe ziemniaki dokładnie przeciśnij przez praskę. Miej na uwadze, że ziemniaki będą łatwiejsze do przeciśnięcia przez praskę jeśli są ciepłe, a nie zimne z lodówki.
Delikatnie ubij zmielone ziemniaki na jednolitą masę na dużym talerzu. Następnie ostrym nożem utwórz równy krzyżyk na powierzchni masy. Wyjmij około 1/4 ilości zmielonych ziemniaków i na to miejsce wsyp skrobię ziemniaczaną. Upewnij się, że skrobia wypełnia całkowicie lukę po ziemniakach. Na ogół, jeśli twoje zmielone ziemniaki ważą jeden kilogram, będziesz potrzebować około 200 gramów (ewentualnie nieco więcej) skrobi ziemniaczanej.
Dodaj również jedno średniej wielkości jajko. Następnie wsyp pół płaskiej łyżeczki soli i wyjętą wcześniej 1/4 ziemniaków. Dokładnie wymieszaj całą masę. Masa powinna stać się bardzo plastyczna.
W dużym garnku, zagotuj wodę, lekko ją posól kiedy tylko zacznie się gotować.
Z ciasta uformuj kluski. Weź niewielką ilość masy i uformuj ją w kulkę o rozmiarze małego orzecha włoskiego. Następnie zegnij palec wskazujący i użyj go, aby stworzyć dołek w klusce. Możesz także użyć końcówki drewnianej łyżki do wykonania tego wgłębienia. Kluski śląskie powinny mieć około 4 cm szerokości i 2 cm wysokości.
Gotuj kluski na niewielkim ogniu partiami. Umieść porcję klusek w wrzącej wodzie. Kiedy kluski wypłyną na powierzchnię, gotuj je jeszcze przez około 3 min. Następnie za pomocą łyżki cedzakowej wyłów wszystkie kluski i wyłóż je na talerz. W ten sposób ugotuj wszystkie porcje klusek.
Pamiętaj, że należy unikać gotowania klusek na zbyt silnym ogniu, ponieważ wtedy zaczną się pienić, mogą też nadmiernie napęcznieć i stać się zbyt miękkie. Z tego powodu ważne jest również, aby nie gotować klusek zbyt długo.

Sposób przygotowania

Cebulka do klusek

Obierz i poszatkuj dwie duże cebule.
Rozgrzej średniej wielkości patelnię. Wlej około 4 łyżki oleju roślinnego i dodaj poszatkowane cebulę.
Podsmażaj cebulę na małej mocy palnika przez co najmniej 10 min, aż stanie się rumiana. W trakcie smażenia, mieszaj cebulę kilka razy przy użyciu drewnianej łyżki. Nie przykrywaj patelni przykrywką podczas smażenia.
Cebulkę wyłóż na ugotowane kluski śląskie. Smacznego!
Średnia 5,00 / 5 (2 głosów)
Nie Polecam - niestety, nie spełnił oczekiwańMam zastrzeżenia...Można Spróbować - przepis poprawnyPolecam - bardzo dobre danieZdecydowanie Polecam - doskonały przepis
Loading...

1 komentarz

justo 22 września 2024 (08:05)

aF6wI5dZCU7

Dodaj komentarz

+ Dodaj przepis