Jak zaplanować zakupy i menu tygodniowe, aby oszczędzić czas i pieniądze?
Zalety planowania posiłków
Jeśli wybierzemy się do sklepu bez listy zakupów, może się zdarzyć, że będziemy sięgać po przypadkowe produkty, na które akurat padł nasz wzrok. Lista pozwoli na zrobienie zawsze sensownych zakupów. Przy tym znacznie skróci czas spędzany w sklepie. Unikniemy też marnowania jedzenia, bo kupujemy tyle, ile zjemy. To pozostaje nie bez znaczenia dla naszej planety. Co więcej, planowanie posiłków pozwala uniknąć zbyt częstego sięgania po niezdrową żywność. Mamy wtedy pełną kontrolę nad wartością energetyczną i odżywczą produktów. Takie planowanie jest konieczne, gdy np. jesteśmy na diecie odchudzającej.
Jak zrobić dobrą listę zakupów?
Zanim jeszcze siądziemy do planowania, dobrze jest przeznaczyć na tę czynność jeden dzień. Można np. przygotowywać rozpiskę w piątek, a zakupy robić w sobotę. Jak zrobić dobrą, ułatwiającą życie listę zakupów? Najlepiej w pierwszej kolejności wypisać, co najbardziej lubimy jeść. Na kartce mogą się znaleźć dobrze nam znane przepisy, a także te do przetestowania. Nie zapomnijmy o przejrzeniu gazetek promocyjnych – oszczędne planowanie posiłków najlepiej połączyć z aktualnymi rabatami. Nie obejdzie się też bez zajrzenia do szaf i lodówki oraz określenia świeżości posiadanych przez nas produktów. Jeśli coś zalega od dłuższego czasu, dobrze włączyć to do planowanych dań, zanim termin ważności upłynie.Planowanie posiłków jest też dobrą okazją do przemyślenia nawyków żywieniowych. Może niepotrzebnie kupujemy jakiś produkt, który wpływa negatywnie na nasz budżet domowy? Przykładowo, jeśli jesteśmy zwolennikami wody gazowanej, lepiej postawić na saturatory do wody gazowanej, niż codziennie marnować pieniądze w sklepie. To ekologiczne urządzenie powinien mieć każdy, kto troszczy się o środowisko i nie chce zużywać ogromnych ilości plastiku.
Planowanie posiłków – jak się do tego zabrać?
Zwykle najwięcej naszej uwagi pochłania przygotowanie obiadu. Dlatego to tym posiłkiem warto się zająć w pierwszej kolejności. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze, możemy zaplanować jeden obiad na dwa dni. W ten sposób kolejnego dnia będziemy musieli jedynie odgrzać przygotowany dzień wcześniej posiłek.
Śniadania, drugie śniadania czy kolacje zwykle nie są tak czasochłonne, więc i zaplanowanie ich będzie łatwiejsze. Planując śniadanie, koniecznie uwzględnijmy to, ile czasu mamy danego poranka. Zawsze sprawdzi się owsianka, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa czy owocowe smoothie zrobione przy pomocy blendera Bosch. Na kolację można postawić na sałatkę z sezonowych warzyw lub zupę krem. Jeśli jakiś posiłek jemy poza domem, to trzeba przyrządzić danie, które łatwo będzie nam zabrać ze sobą w pudełku. Nigdy nie zapominajmy też o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. We właściwym nawodnieniu organizmu pomogą butelki Brita. Zabieranie ze sobą takiej butelki ograniczy też nasze wydatki. Kiedy zachce nam się pić, odpadnie konieczność udania się do najbliższego sklepu.